Tweets by @sjogodni ТІРАС : Географія 6 клас

Географія 6 клас


ПРАВИЛА РОБОТИ 
з контурною картою 

При виконанні робіт на контурній карті учні повинні виконувати наступні правила:
1.  Усі написи назв географічних об’єктів виконувати друкованими, по можливості дрібними, але виразними літерами чорною ручкою;
2.  Робити написи назви об’єкта тільки мовою оригінала (карта, з якою працює учень), тобто не треба перекладати назви географічного об’єкта з карти, а записувати його тільки мовою, якою він подається в атласі.
3.  Географічні назви не скорочувати, не переносити;
4.  Назви форм рельєфу (гірських систем) та річок підписувати уздовж їх розташування, але не «догори ногами»; більшість же інших об’єктів ( міста, країни, миси, тощо) підписувати паралельно паралелям;
5.  Коли назву об’єкта не можна розмістити на карті, то слід зробити зноску або примітки. Тоді на карті замість назв лише цифри, а в умовних позначеннях цілий перелік географічних назв.
Звичайно, це певне послаблення до вимог роботи з контурною картою і негативно впливає на рівень засвоєння географічної номенклатури. Надписування назви тільки на карті веде до запам’ятовування об’єкта і виховує точність і естетичний смак.
6.  Окремі умовні позначення є традиційними (наприклад, корисні копалини), їх не можна змінювати і треба зображати точно;
7.  Якщо на карту наноситься якийсь об’єкт, то загальне пояснення символу або кольору цього об’єкта обов’язково виноситься в умовні позначення;
8.  Зображення символів, їх розмір і колір мають бути однакові і на карті, і в умовних позначеннях;
9. Коли учні підписують на карті, наприклад річки, треба наводити синім олівцем саму річку ( а не всю річкову систему). Таким чином учні встановлюють, де річка починається, куди впадає, відокремлюють головну річку від її притоків.
Пам'ятайте: працювати в контурних картах фломастерами і маркерами заборонено



Замініть слова топографічними знаками.
• Просіка іде через сосновий ліс із заходу на схід. На півночі від неї стоїть будинок лісника.
• З південної сторони озера знаходиться болото, з півночі і заходу — рідколісся.
• Річка тече з півночі на південний захід. Через неї проведена па- ромна переправа. Беріг річки вкритий луками.
• Річка тече із заходу на схід. Уздовж правого берега іде обрив. На протилежному березі — піщана обмілина.
• Річка тече з північного заходу на південний схід. Через неї проходить дерев’яний міст. Дорога проходить через міст, уздовж неї росте чагарник.
• Селище розміщене по обидва боки дороги, яка проходить з північного сходу на південний захід. На південно-східній окраїні селища — колодязь.
• У хвойному лісі є джерело з річкою. Воно розміщене на сході від стежки.

• З півночі на південь іде залізниця, уздовж якої проходить лінія електропередач.


ВІДПОВІДІ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
05.10

1. 
Перевести числовий масштаб в іменований:
І варіант
ІІ варіант
Числовий масштаб
Іменований масштаб
Числовий масштаб
Іменований масштаб
1 : 6 000
в 1 см 60 м
1 : 1 0000
в 1 см 100 м
1 : 50 000
в 1 см 500 м
1 : 60 000
в 1 см 600 м
1 : 400 000
в 1 см 4 км
1 : 500 000
в 1 см 5км
1 : 83 000 000
в 1 см 830км
1 : 85 000 000
в 1 см 850 км


2. Перевести іменований масштаб в числовий:
І варіант
ІІ варіант
Числовий масштаб
Іменований масштаб
Числовий масштаб
Іменований масштаб
1:5000
в 1 см 50 м
1:40 000
в 1 см 400 м
1:200 000
в 1 см 2 км
1:1 200 000
в 1 см 12 км
1:120 000 000
в 1 см 1200 км
1:50 000 000
в 1 см 500 км



1. Перевести числовий масштаб в іменований:
ІІІ варіант
ІV варіант
Числовий масштаб
Іменований масштаб
Числовий масштаб
Іменований масштаб
1 : 9 0000
в 1 см 900 м
1 : 40 000 
в 1 см 400 м
1 : 30 0000
в 1 см 3км
1 : 99 000 000
в 1 см 990 км
1 : 600 00
в 1 см 600 м
1 : 70 000
в 1 см 700 м
1 : 75 000 00
в 1 см 75км
1 : 1 0000
в 1 см 100 м



2. Перевести іменований масштаб в числовий:
ІІІ варіант
ІVваріант
Числовий масштаб
Іменований масштаб
Числовий масштаб
Іменований масштаб
1:60 000
в 1 см 600 м
1:6000
в 1 см 60 м
1:9 000 000
в 1 см 90 км
1:10 000 000
в 1 см 100 км
1:1 200 000
в 1 см 12 км
1:500 000
в 1 см 5км


АТМОСФЕРНИЙ ТИСК



Одна з найбільш істотних характеристик атмосфери - тиск. Коли атмосфера спокійна, він дорівнює вазі вертикального стовпа повітря з одиничним перетином, що тягнеться до верхніх шарів атмосфери. Коли повітря рухається, то при висхідних потоках тиск трохи менше, а при тих, які сходять - трохи більше, але ця різниця невелика. Фізична одиниця тиску - тиск ртутного стовпа висотою 760 мм на широті 45 над рівнем моря при температурі повітря 0 °. Такий стовп тисне з силою 1033,3 г/см2.
 
У синоптичної практиці для визначення тиску зазвичай використовуються миллибар (Мб). Це - долі бару, яким у метеорології називають тиск, що дорівнює 106 дін/см2. Значення тиску в міліметрах ртутного стовпа також вживається часто. Для переведення з однієї системи в іншу існують спеціальні таблиці. У Міжнародній системі одиниць (СІ) атмосферний тиск визначається як гектопаскаль (ГПА). 1 гПа = 10 = Па = 1 мб. Атмосферний, тиск дуже мінливий. Воно залежить від висоти стовпа повітря, щільності і прискорення сили) тяжкості, в свою чергу змінюється в залежності від географічної широти і висоти над рівнем моря. Оскільки вага
 
ртуті і повітря являє собою силу тяжіння, що діє на них, як і на всяке тіло на Землі, треба враховувати, що сила тяжіння збільшується від екватора до полюсів і зменшується з висотою. Щільність повітря називається маса одиниці його об'єму. Щільність вологого і сухого повітря мало відрізняється, і тільки при високій температурі і великої вологості різниця в щільності сухого та вологого, повітря помітна.
Під найбільш сильним тиском, природно, знаходяться нижні шари повітря. Зі збільшенням висоти разом з тиском зменшується і щільність повітря, що залежить також і від його температури, причому вплив температури і тиску на щільність протилежні. З висотою тиск змінюється завжди, а температура, в нижніх 10-15 Км зменшується тільки в середньому. При. зниження температури густина збільшується, отже,, з висотою щільність повітря зменшується, повільніше, ніж тиск. Щільність населення в окремих випадках збільшується з висотою або не змінюється зовсім. Щільність повітря зазвичай безпосередньо не вимірюють, а розраховують за рівнянням, на основі виміряних температури і тиску.
Відомості про щільність ще зовсім недавно отримували побічно зі спостережень за полярними сяйвами, метеорами, поширенням радіохвиль. З появою штучних супутників Землі щільність повітря почали визначати за їх гальмування. Використовуються також спостереження за распливаніем штучних хмар з парів натрію, які створюються метеорологічними ракетами. У Європі густина повітря біля поверхні Землі дорівнює 1,258 кг/м3, на висоті 5 км - 0,735, на висоті 20 км - 0,087, на висоті 40 км - 0,004 кг/м3. Чим коротше стовп повітря, тобто вище місце, тим тиск менше. І про зменшення щільності повітря з висотою вносить свої корективи, і тому закон зміни тиску по вертикалі складніше. Рівняння, що виражає закон зміни тиску з висотою в спочиваючої атмосфері, називається основним рівнянням статики, З нього випливає, що зі збільшенням висоти зміну тиску негативне і при підйомі на одну й ту ж висоту падіння тиску тим більше, чим більше густина повітря і прискорення сили тяжіння . Основна роль тут, однак, належить змінам щільності повітря. Отже, чим вище, тим менше падає тиск при підйомі на одну й ту ж висоту. У теплому повітрі тиск зменшується менше, ніж у холодному - на одній і тій же висоті в теплій повітряній масі тиск вищий, ніж в холодній.
Рівняння статики Не дає можливості вирішувати постійно виникають практичні завдання в реальних умовах рухається атмосфери. Тому основне рівняння вирішують при різних спрощують припущеннях, що відповідають фактичним реальних умов, висуваючи ряд приватних припущень. З основного рівняння статики можна отримати значення вертикального градієнта тиску, що представляє собою зміну тиску при переміщенні на одиницю висоти, тобто спадання тиску па одиницю відстані по вертикалі (мб/100 м). Замість вертикального градієнта часто користуються зворотного йому величиною - баричний ступенем в метрах на миллибар (зрідка ще зустрічається застарілий синонім терміна «градієнт тиску» - барометричний градієнт).
Вертикальний градієнт залежить, в першу чергу від самого тиску, а також температури повітря. Тому в нижньому шарі атмосфери тиск найбільше, особливо при низьких температурах; баричний ступінь - це висота, на яку потрібно піднятися або опуститися, щоб тиск змінилося на 1 м. Одним з приватних рішень основного рівняння статики є Барометрична формула Лапласа, що враховує вологість повітря і залежність прискорення сили тяжіння від висоти і широти місця. За цією формулою можна визначити перевищення одного пункту над іншим на певній географічній широті, маючи в своєму розпорядженні спостереженнями над тиском, температурою повітря і пружністю водяної пари в розглянутих пунктах. Формула Лапласа, що дає високу точність розрахунків, часто використовується в більш спрощеному вигляді - припускають, що повітря сухий, і не враховують залежність прискорення сили тяжіння від широти і висоти. Знаючи два з трьох що входять до барометричний формулу величин (тиск, температура, висота). неважко визначити третє. Таким чином висота 1 двох пунктів обчислюється з точністю до 1 м. І хоча це можна зробити за допомогою геодезичних методів, за барометричної формулою і метеорологічних спостережень простіше і швидше, що особливо важливо в гірських районах. Можна також обчислити розподіл тиску по висоті і вирішити завдання приведення тиску до рівня моря і ряд інших практично важливих завдань.

Для існування людини спадання тиску з висотою має дуже велике значення. На великих висотах у людини наступає так звана гірська хвороба - гіпоксія, або кисневе голодування, тобто кров тут недостатньо насичується киснем. Люди не можуть селитися вище 5200 м - цю межу зафіксовано в Перу. В Індії зустрічаються поселення на висоті до 4000 м. Вище 7000 м людина не може жити і працювати без кисневої маски. Лише деякі птахи піднімаються до висоти 7-9 км.
Тиск повітря, виміряний на літаку, дає можливість визначити його висоту над точкою зльоту з допомогою спеціального приладу - літакового альтиметра зі шкалою в метрах. Даний спосіб застосовувався, зокрема, в Антарктиді. Просторовий розподіл атмосферного тиску називається баричний полем. Це - скалярний поле, яке характеризується системою поверхонь рівного тиску, чи ізобаріческіх поверхонь. Ізобаріческіе поверхні не паралельні один одному і земної поверхні, тому що температура і тиск змінюються в горизонтальному напрямку. Тому ізобаріческіе поверхні нахилені під різними кутами до землі й вельми різноманітні - від прогнути вниз великих, неглибоких «улоговин» до вигнутих вгору розтягнутих «горбів». Якщо в думках перетнути їх горизонтальною площиною, вийдуть криві - ізобари-лінії, що з'єднують пункти з однаковим значенням тиску. За результатами спостережень у певні моменти часу будуються карти изобар - синоптичні, за середніми багаторічними даними (за місяць, сезон, рік) - кліматологічні. На синоптичних картах між ізобарами прийнятий інтервал, що дорівнює 5 мб. Плавні і на перший погляд химерні лінії изобар, ніколи не перетинаються, тому що в одній точці не може бути одночасно двох різних значень тиску. На обмеженою карті ізобари можуть обриватися, але в межах всього Земної кулі кожна изобар обов'язково замкнута.
У той же час на обмеженою карті дуже часто (майже завжди) бувають замкнуті ізобари, що обмежують ділянки низького або високого тиску - баричні системи. Це області зі зниженим тиском у центрі - циклони, і області з відносно підвищеним тиском - антициклони. У першому випадку тиск зростає від центру до периферії, а в. другий - зменшується. Над європейської територією нашої країни на рік проходить у середньому 75 циклопів. Діаметр циклону - 1000 км і більше. В. Європі за рік буває в середньому 36 антициклонів, з яких шість мають тиск у центрі понад 1050 мб. Середній тиск в північній півкулі одно 1013,68 мб, в південній півкулі до широти 72,5 ° пд. Ш.-1011, 68 мб. Над Антарктидою тиск ще недостатньо досліджено для отримання середніх даних. Крім циклонічних і антіціклоніческіх систем, існують проміжні - улоговини, гребені, сідловини. На периферії циклонів і антициклонів або між ними ізобари близькі до паралельних лініях.
Якщо розглянути ізобаріческое полі у вертикальному розрізі, то в циклоні ізобари виглядають як воронка, а в антициклоні - як пагорб. На просторові розподілу баричний поверхонь впливає температура повітря. У теплому повітрі поблизу землі баричні поверхні лежать вище холодних. Це відбувається тому, що холодне повітря більш щільний і тиск в ньому зменшується з висотою швидше. Якщо скласти карти изобар по осредненним значень за весь наявний ряд - спостережень, за певні місяці або сезони (на рівні моря, можна отримати таку картину. У січні уздовж екватора лежить зона зниженого тиску, в середині якої тиск одно; приблизно 1010 мб. Всередині цієї смуги виявляються області з самим низьким тиском (1008 мб), Які лежать над найбільш нагрітими материками південної півкулі - в. Південній Америці, Південній Африці і-Австралії, тобто близько 15 ° пд. ш. Тут у цю пору року літо.
По обидві сторони низького тиску в обох півкулях па широті 30 ° - 35о виникають області підвищеного тиску з тиском в окремих центрах більше 1020 мб - субтропічні баричні антициклони. Це - Азорські максимум у північній півкулі в Атлантичному океані і Гавайська - у Тихому. У південній півкулі в субтропіках виділяються три баричний антициклону - все-над океанами; Індійським, Тихим і Атлантичним. У той же час над материками південної півкулі, у січні теплішими, ніж океани, тиск знижений. На північ від субтропіків тиск починає спадати, утворюючи в північній півкулі баричні мінімуми: Ісландська з тиском близько 995 мб і Амурський - близько 1000 мб. А на суші тиск чим далі від моря, тим все більше збільшується, створюючи два потужних максимуму - антициклон над Монгольським плато з тиском в центрі до 1040 мб і Канадський - до 1025 мб.
Зменшується тиск і в. південній півкулі, утворюючи пояс зниженого тиску на широті 60 ° -65 °. Так як південну півкулю в основному океанічна, ізобари мають переважно широтне напрямок. Влітку в липні екваторіальний пояс зниженого тиску не зникає, а лише кілька зміщується в північну півкулю. Зміщуються на північ також і субтропічні баричні максимуми над океанами північної півкулі. У південній півкулі в липні субтропічні антициклони розширюються, захоплюючи і області високого тиску над холодними материками. Помітно послаблюються Алеутська і Ісландська мінімуми, причому першим на середніх картах навіть не простежується. Над материками північної півкулі тиск знижений. У цей час помітно виділяється баричний мінімум над Південно-Східною Азією з тиском в центрі 995 мб і дещо менш - Мексиканська мінімум (1010 мб).
У південній півкулі влітку, як і взимку, утримується зона низького тиску в субполярних широтах і антициклон над материком Антарктиди. Отже, в середньому розподіл тиску на земній кулі має зональний характер, утворюючи зони зниженого і підвищеного тиску. Ця загальна картина порушується змінами тиску над материками, де воно підвищується взимку і влітку знижується. Можна розрізнити також постійні п сезонні баричні області: До останніх відносяться такі, в яких зимові максимуми змінюють річні мінімуми. Це - так звані центри дії атмосфери. Їх роль у формуванні повітряних течій, погоди і клімату дуже велика. Причини виникнення центрів дії атмосфери - термічні і динамічні - пов'язані з охолодженням і нагріванням в нижніх шарах атмосфери. Субтропічні баричні максимуми обумовлені вторгненням антициклонів в ці райони; Ісландська і Алеутська мінімуми, а також субполярних область зниженого тиску південної півкулі - освітою і рухом циклопів.
Атмосферний тиск постійно змінюється. Коли легкі теплі повітряні маси поступаються місцем холодного важкого повітрю, тиск зростає. Коли над тим чи іншим, районом проходять баричні системи, тиск також змінюється: якщо циклон, то тиск спочатку падає, а потім починає рости; при проходженні антициклону ж картина зворотна-тиск спочатку зростає, а потім падає. Протягом однієї доби тиск може коливатися в дуже великих межах - до .20-30 мб, особливо значно в помірних і високих широтах, де найбільш активна циклонічна діяльність. Найвища тиск було зареєстровано 31 липня 1968 на ст. Агата в Красноярському краї. Воно становило 1083,8 мб (приведено до рівня моря). А найнижчий тиск - 877,0 мб зазначено в тайфун над Тихим океаном 24 вересня 1958 Осреднів спостереження над тиском за багато років і простежуючи отримані результати від місяця до місяця, можна визначити річний хід тиску. Амплітуда річного ходу в середніх широтах більше, ніж в екваторіальних. Над материками річний хід виражений більш чітко, ніж над океанами. Загалом річний хід тиску різноманітний і тісно пов'язаний з фізико-географічними умовами. Проте виділяються деякі основні типи, наприклад: континентальний і океанічний.
Шляхом, осредненія отримують також загальну картину зміни тиску в, межах доби. Тут виявляються два максимуми і два мінімуму. За місцевим часом максимуми припадають на 10 і 22 години, а мінімуми - на 4 і 16 годин. У тропічних широтах, де це простежується найбільш виразно, амплітуда становить 3-4 мб. Проходження циклонів і антициклонів під внетропических зонах перекриває добовий хід тиску. Чим вище географічна широта місця, тим менше амплітуда добового ходу рівня. Денний мінімум на всіх широтах помітніше нічного, а ранковий максимум виразніше, ніж вечірній. Нагрівання повітря в денний час визначає денний баричний мінімум, а охолодження - ранковий максимум. Другі максимуми і мінімуми пояснюються причинами іншого походження, а саме: пружними коливаннями атмосфери, викликаними періодичним нагріванням атмосфери сонячними променями. Періодичні коливання з добовим і півдобовий періодом дуже малі в порівнянні з великими і тривалими змінами, визначеними. сезонним ходом і проходженням циклонів і антициклонів. Це є в полярних і помірних широтах.
У зв'язку з добовими коливаннями тиску цікаві так звані місячні приливи - коливання тиску з періодом, рівним 12 год. 25 хв., Тобто половині місячних доби. Амплітуда цих коливань мала, найбільша в тропіках - до 0,09 мб, потім з широтою різко зменшується. Це говорить про те, що вплив фаз Місяця на погоду в нижній тропосфері настільки незначний, що воно не має практичного значення. У високих, шарах атмосфери (вище 100 км) добові відмінності нагрівання дуже великі, відповідно великі також термічні припливи. Вважають, що вище за 100 км припливи створюють змінюються 4 рази на день західні та східні вітри з швидкостями 20-40 м / с і більше.
Фото: Джерело: http://www.natuerlich.ru




 Розділ ІІ:  ЗЕМЛЯ НА ПЛАНІ І КАРТІ: 

1.Орієнтування на місцевості /Презентація/


 


2. Визначення напрямівна місцевості

Практична робота 

Географія, 6 клас.
Бланк для виконання практичної роботи
Практична робота №

Складання таблиці «Етапи географічного пізнання Землі»

Мета: скласти таблицю основних етапів географічного пізнання Землі, узагальнити знання про географічні подорожі та дослідження, вміти вибрати головне з різних джерел інформації.
Обладнання:  підручник, атлас, довідники, енциклопедії, Інтернет.



1. Стародавня епоха пізнання Землі

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
VІ ст. до н. е.
Фінікійці
Перше плавання навколо Африки































2. Епоха Великих географічних відкриттів

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
1487 р.
Бартоломеу  Діаш
Відкрив і дослідив південно-західний край Африки, досягнув мису Бур (Доброї Надії)




























3. Географія Нового часу

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
1768 – 1779
Джеймс Кук
Здійснив три навколосвітні подорожі, відкрив східне узбережжя Австралії.

























4. Сучасні географічні дослідження

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
1918
Степан Рудницький
Склав першу настінну карту України і написав підручник для дітей «Україна – наш рідний край».

























5. Доведіть, що сучасні дослідження вчених-географів є потрібними і важливими.









 Найстаріші:  карти світу 

Загадки старовинних карт                        Андрій ДМИТРУК

Його справжнє прізвище було Кремер, що означає «купець». Але гордовитий фламандець переклав його латинською і почав називатися: Меркатор. Значення те ж, а звучить набагато солідніше... Втім, пробачимо нашому герою таке марнославство. Тому що йтиметься про великого географа Герхарда Меркатора — про того, на чию честь і донині один із прийомів картографування називається «меркаторська проекція». Точніше, про найзагадковішу із його карт...
У час, коли жив Кремер-Меркатор, кожне нове десятиліття приносило великі географічні відкриття. Будучи серйозним ученим, Герхард цікавився всіма повідомленнями моряків — і, відповідно, обновляв свої карти й атласи. Та ось загадка! Карта світу, виконана ним у 1538 році, нині визнана набагато точнішою, ніж така самісінька, накреслена на 31 рік пізніше. Мало того. На карті 1538 року зазначені точні координати географічних довгот. Але ж
визначення довготи — набагато складніший процес, ніж визначення широти. Останню ще в старовину знаходили, спостерігаючи за зірками й Сонцем. А ось довготу...
У значно пізніші часи розрахунок довготи був названий «найбільшою проблемою морської
навігації». Англійці навіть створили спеціальний комітет із питань довготи, і було це... на початку XVIII століття! Сам відкривач земного тяжіння, сер Айзек Ньютон, у 1714 році заявив, що «годинники, необхідні для виміру такої точності, поки ще просто не винайдені». Королева Анна встановила нагороду у двісті тисяч фунтів — тому, хто зможе створити такі годинники. Сума, тоді достатня для придбання баронського маєтку із замком! Але ж для Британії, «володарки морів», величезне значення мала надійність морських
маршрутів... Врешті-решт, у 1761 році якийсь Гаррісон одержав цю нагороду. Він винайшов прототип хронометра. Почалася нова ера мореплавання. Однак лише в наступному столітті довготу навчилися вимірювати з точністю… котра присутня на карті Меркатора.
Звідки шанований географ узяв такі передові картографічні знання — за двісті з лишком років до того, як вони були офіційно отримані? І чому втратив їх, креслячи пізніші схеми материків та океанів? Загадка...
Але, виявляється, існують карти іще таємничіші. І зроблені раніше.
…Турецького адмірала звали Хаджі Мухіддін Пірі ібн Хаджі Мехмед, — однак в історію він увійшов, як і Кремер, під іншим ім’ям. Бозна чому, у всіх джерелах його називають просто Пірі-реїс, що означає «пан Пірі». Флотоводець султана був до того ж чудовим картографом. І мав для своїх карт абсолютно непояснимі джерела відомостей.
У 1513 році в Стамбулі на шести зшитих разом шматках газелячої шкіри адмірал накреслив карту світу. Підкреслимо: через 21 рік після відкриття Колумбом Америки. Новий Світ був тоді для географів справжньою «терра інкогніта»; навіть обриси берегів, окрім невеликих ділянок, іще не з’явилися в атласах. А ось карта Пірі-реїса — інша. Мало того, що вона з небачено високою для того часу точністю показує західне узбережжя Європи й Північної Африки. На ній можна легко впізнати... береги Північної та Південної Америки! У глибині південноамериканського континенту зображені Анди, гори, до відкриття яких залишалося кілька десятків років; один з архіпелагів Атлантики дуже схожий на Фолкленди, також знайдені лише у другій половині XVI століття  
Але й цього недостатньо. Багато із дослідників вважають, що адмірал зобразив... частину узбережжя Антарктиди. Шостого материка, відкритого лише в 1820 році російською експедицією Беллінсгаузена та Лазарєва...
У 1953 році карту Пірі-реїса піддали ретельному аналізу в гідрографічному бюро ВМС США. Висновки були, щонайменше, дивні. Адмірал Османської імперії не тільки мав у своєму розпорядженні дані про Землю, отримані в наступних століттях. Для побудови своєї карти Хаджі Мухіддіну Пірі треба було володіти знаннями сферичної тригонометрії, дисципліни, розробленої лише у XVIII сторіччі.
Втім, головна сенсація чекала попереду. Один з американських учених, Уолтерс, заявив: «Єдиний спосіб створити карту такої точності — аерозйомки»…
Чи збереглися хоч якісь висловлювання самого «пана Пірі» на тему його загадкових знань? На щастя, вціліли. Адмірал повідомляє, що користувався деякими стародавніми картами. Найбільш ранні з них належать до епохи Олександра Македонського (IV століття до н.е.) Не виключено, що античний картограф мав доступ до матеріалів Олександрійської бібліотеки, яка не дійшла до нас. Крім того, Єгипет у той час належав Туреччині: а що, коли посланники адмірала понишпорили у якихось сховищах храмових папірусів?..
Є також відомості про те, що Пірі-реїс мав... ту самісіньку карту, якою у своєму плаванні керувався Колумб! Документ стародавній — і абсолютно невідомого походження. Отож, не наосліп плив великий генуезець — і аж ніяк не думав, що прокладає новий шлях в Індію...
Проте це вже інша тема. Повернімося до спадщини турецького флотоводця.
У період створення його карти, як ми вже знаємо, морська навігація не мала у своєму розпорядженні засобів хоча б якогось точного визначення довготи. Але на карті Пірі-реїса точність довгот, мабуть, вища, ніж на витворі Меркатора. Найточніші координати — середземноморського регіону, але й для далеких місць опорні точки вибрані майже ідеально.
Звісно, серед тих, хто вивчав карту, були й прихильники найфантастичніших гіпотез її походження (дар інопланетян, спадщина атлантів), і суворі скептики. Останні, зокрема, запитували: чому гіпотетичну частину Антарктиди Пірі-реїс з’єднав із узбережжям Південної Америки? Інакше кажучи, відсутня протока Дрейка, яка має в реальності ширину майже в тисячу кілометрів. Інші «невіруючі» писали, що берег крижаного континенту в адмірала має іншу конфігурацію, ніж прийнято вважати зараз, на основі зйомок із супутників.
Відповіді прихильників дуже давнього походження карти не забарилися. Зокрема, американський історик Чарлз Хепгуд і деякі інші знайшли докази того, що зображене турком узбережжя Антарктиди абсолютно відповідає... формі підльодної частини материка! А остання стала відомою лише в 1950-х роках, після проведення масштабних сейсмографічних досліджень, знову ж таки із застосуванням авіації.

Отож, джерела географічних відомостей Пірі-реїса можуть виявитися іще стародавнішими, ніж гадалося. Це вже не часи Олександра Македонського. Антарктида була вільна від крижаного панцира багато тисяч років тому. Невже якась земна (чи неземна) цивілізація вже тоді складала аерокосмічні карти? І вони (або ж, що імовірніше, їхні багаторазово відтворені копії) дійшли до XVI століття, а потім зникли?..
Ось уривок із листа, надісланого професору Хепгуду підполковником Олмеєром із ВПС США: «Твердження про те, що в нижній частині карти зображене узбережжя принцеси Марти, Землі королеви Мод, Антарктида, а також півострів Палмер, є розумним... У нижній частині карти географічні елементи демонструють дуже помітну схожість із даними сейсмічного сканування шведсько-британською антарктичною експедицією 1959 року реального геологічного рельєфу під льодовиком, який існує там. Це вказує на те, що узбережжя було картографоване раніше, ніж воно було вкрите зверху кригою. Льодовик у цьому регіоні сьогодні має товщину близько милі. У нас немає ідей, яким чином дані на цій карті можуть корелювати з гаданим рівнем географічних знань у 1513 році».
Наявність дивного «мосту» між Антарктидою та Південною Америкою теж була пояснена Хепгудом. Можливо, під час складання загадкової «протокарти» там уже утворився льодовик, який з’єднав два материки. Але не виключено, що сам Пірі-реїс, а швидше за все, складальники «проміжних» карт, тієї ж «карти Колумба», просто припустилися помилки...
Словом, несподівано точні й повні карти минулих століть іще чекають на своїх тлумачів. Тим більше, що творіння Меркатора й Пірі-реїса — далеко не єдині з тих, які заганяють у глухий кут учених.
Протягом століть європейські географи були абсолютно переконані в існуванні «Терра Аустраліс», величезної Південної Землі. Звідки ці відомості?.. у 1737 році дійсний член Французької академії наук Філіп Буаше опублікував карту ще не відкритої Антарктиди. Він також зобразив континент абсолютно вільним від криги. Спираючись на втрачені нині джерела, французький академік накреслив... широку протоку, яка розділяє Антарктиду, з півночі на південь, на два субматерики! А дослідження за програмою Міжнародного геофізичного року (1958) показали, що Антарктида, котру на сучасних картах зображають єдиною, насправді — архіпелаг великих островів, вкритих кригою товщиною не менше півтора кілометри. Є й ця протока...
Карта якогось Оронтеуса Фіннеуса, накреслена в 1531 році, також містить зображення материка Антарктида. Причому, за твердженням того ж Хепгуда, континент повністю вільний від криги. На ньому видно навіть гірські хребти й ріки...
Фантазія картографа? Аж ніяк. У 1949 році американська експедиція проводила буріння дна моря Росса біля берегів Антарктиди, приблизно в тих місцях, де Оронтеус Фіннеус намалював гирла своїх рік. Були виявлені пласти дрібнозернистих порід і добре перемішаних відкладень. Їх могли принести в море лише ріки!
Використовуючи радіоактивний метод датування, вчені з Інституту Карнегі у Вашингтоні зуміли встановити, що антарктичні ріки, котрі були джерелами цих відкладень, текли приблизно шість тисяч років тому. Саме тоді на дні моря Росса почали накопичуватися осадові породи. Керни ж (зразки гірської породи, взяті зі свердловин) вказують, що тому передував тривалий теплий період...
Андрій ДМИТРУК

Конспекти уроків :земля на плані і карті 


ГЕОГРАФІЧНІ КООРДИНАТИ


Мета: формування понять «географічна широта» та «географічна довгота»; розвиток первинних практичних навичок визначення географічних координат точок; удосконалення вмінь працювати з географічними картами атласу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручники, атласи, настінна карта півкуль, глобус.
Опорні поняття: меридіани, паралелі, дуга, градус, коло.
Базові поняття: географічна широта, географічна довгота, географічні координати.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Альтернативні варіанти
Прийом «Інтелектуальна розминка» — «Світлофор»
• Що таке меридіани?
• Якою є протяжність меридіана в градусах? у кілометрах?
• Якою є протяжність паралелі в градусах? у кілометрах?
• Які напрямки вказують меридіани? паралелі?
• Що таке градусна сітка?
• Для чого, на вашу думку, на глобусі та картах нанесено градусну сітку?
Прийом Гра «Вірю — не вірю»
• Чи вірите ви в те, що в кожній точці земної поверхні меридіан спрямований на північ і південь?
• Чи вірите ви в те, що всі точки, розташовані на певній паралелі, знаходяться на однаковій відстані від екватора?
• Чи вірите ви в те, що довжина 1° у кілометрах на паралелі — величина стала і дорівнює близько 111 км?
• Чи вірите ви в те, що через будь-яку точку земної поверхні можна провести паралель і меридіан?
• Чи вірите ви в те, що за допомогою градусної сітки можна визначити точне місцерозташування
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Проблемне питання»
Минулого уроку ви дізналися про меридіани та паралелі, що утворюють градусну сітку. Завдяки градусній сітці можна визначати напрямок, вказувати положення частин територій, об’єктів. Однак головною таємницею градусної сітки є її здатність точно вказувати на розташування об’єкта на поверхні Землі. Сьогодні на уроці ви нарешті розгадаєте цей головний секрет. В який же спосіб за допомогою градусної сітки можна знайти потрібний об’єкт на карті чи глобусі?
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу 1. Способи передачі інформації про місцезнаходження точок.
Прийом «Мозкова атака»
(У результаті будуть названі гра «Морський бій», шахові координати, а головне — зроблено висновок про необхідність для знаходження об’єкту як мінімум двох цифрових характеристик.)
2. Формування понять «географічна широта» та «географічна довгота». Для більш наочного розуміння «широти» і «довготи» слід відзначити, що ці поняття виникли ще в сиву давнину для опису розмірів Середземного моря. Його протяжність із заходу на схід удвічі більша, ніж з півночі на південь. Тому відстань із заходу на схід, що відповідає довжині моря, почали називати довготою, а відстань з півночі на південь, яка відповідає ширині,— широтою.
3. Визначення географічних координат. (Робота в парах) Один учень визначає широту, другий — довготу, потім міняються зошитами і перевіряють правильність виконання завдання.
м. Київ 51° пн. ш., 31° сх. д. м. Москва 55° пн. ш., 37° сх. д. м.
Вашинґтон 39° пн. ш., 77° зх. д. м. Буенос-Айрес 35° пд. ш., 58° зх. д.
влк. Еребус 77° пд. ш., 166° сх. д. V. Закріплення вивченого матеріалу Прийом «Картографічний практикум» 1. За фізичною картою світу визначте географічні об’єкти за їх координатами. 18° пд. ш., 26° сх. д. (впсд. Вікторія) 6° пн. ш., 61° зх. д. (впсд. Анхель) 27° пд. ш., 109° зх. д. (о. Пасхи) 3° пд. ш., 38° сх. д. (влк. Кіліманджаро) 37° пн. ш., 139° сх. д. (влк. Фудзіяма) 2. Літак вилетів з міста з координатами 38° пн. ш., 121° зх. д. до міста з координатами 42° пн. ш., 74° зх. д. Визначте назви міст, позначте їх на контурній карті, накресліть маршрут руху літака, визначте напрямок його руху та відстань між містами.
VI. Підсумок уроку Запитання
• Що таке географічна широта?
• Що таке географічна довгота?
• Як саме можна показати розташування об’єкта на поверхні Землі?
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст параграфа.
• Принести контурні карти, кольорові олівці, калькулятори.
Додатковий матеріал до уроку
• Поняття «географічна широта» і «географічна довгота» ввів у ІІ ст. до н. е. давньогрецький учений-астроном Гіппарх. Він уперше розділив коло на 360 частин і дав визначення екватора як найбільшого кола, що поділяє земну кулю навпіл.
• Географічна широта — це кут ϕ, що утворює перпендикуляр у певній точці земної кулі з площиною екватора (рис. 1).
Географічна широта вимірюється порівняно просто і відома з давніх-давен. Справа в тому, що кут між напрямком виска (вертикалі) в певній точці земної кулі дорівнює кутовій висоті Полярної зорі над горизонтом. Для вимірювання цього кута необхідний лише один кутомірний інструмент (квадрант, секстант або октан).
А для приблизного вимірювання достатньо великого транспортира та виска (рис. 2). • Географічна довгота — це кут l між площиною місцевого меридіана, що проходить через певну точку, та площиною нульового меридіана (рис. 1).
Вимірювати географічну довготу важче. Давні мандрівники — відкривачі нових земель, не вміли визначати довготу, тому місцерозташування багатьох точок на Землі залишалося невідомим. Приблизно встановити географічну довготу точки можна в такий спосіб. Необхідно вбити в землю вертикальний кілок — гномон (рис. 3). У момент істинного полудня (коли тінь від кілка буде найкоротшою) потрібно зафіксувати місцевий час. Знаючи час на Ґрінвічі, обчислити різницю в часі. Знаючи, що за 1 годину Сонце переміщається на 15°, а за 4 хвилини — на 1°, скласти пропорцію та обчислити географічну довготу l: 4 хв — 1° х хв — l, де х — різниця в часі.
• Проблему визначення географічної довготи було остаточно розв’язано у XVIII ст. Англійський парламент призначив велику премію за створення надійного способу визначення довготи у відкритому морі. Серед тих, хто отримав премію, був англійський годинникар Джон Харрісон, який створив морський хронометр. Головною відмінністю хронометра від маятникових годинників було те, що він не реагував на корабельну хитавицю та навіть після тривалого використання по- казував точний час.
• Сьогодні судноводіям, які вирушають у далекий рейс, зовсім не обов’язково брати із собою хронометр. Ґрінвічський час, як і місцевий, вони в будь-який момент можуть з’ясувати по радіо та визначити географічну довготу. Новітні методи радіонавігації не вимагають для визначення географічних координат жодних астрономічних спосте режень. За допомогою електромагнітних хвиль, штучних супутників Землі з високою точністю вимірюються відстані, кути та координати. Водночас студенти, які навчаються спеціальності, що вимагає вміння орієнтуватися, обов’язково вивчають усі можливі способи та прийоми на випадок екстремальних ситуацій.






АТМОСФЕРА 

Конспекти уроків ( див сторінку:  Мої методичні доробки )РЕКОРДИ ПОГОДИ

10 рекордів погоди


          Всім добре відомо, що найбільш низькі температури повітря в нижній частині атмосфери спостерігаються на полюсах нашої планети.
           Так в 1922 році 13 вересня в місті Ель-Азізія, що в Лівії, було зареєстровано температура повітря рівну 58,2˚C. До сьогоднішнього дня даний показник вважається помилковим і через це Всесвітня метеорологічна організація вважає рекордом не нього, а температуру 56,7˚C, котра була зафіксована 10 липня 1913 році на одному з ранчо в долині Смерті (штат Каліфорнія, США). Згідно неофіційних даних в той же день в іншій частині світу - Саудівській Аравії (місце невідомо) термометр показав 58,4˚C.

      Найвища температура на відкритому сонці спостерігалася в центральній частині Австралії і становила вона понад 67˚C.

           Найвища точно виміряна температура грунту нині становить 79˚C. Вона була зареєстрована в Західному Казахстані в місті Шарингол. Однак слід зазначити, що в пустелях температура грунту може підніматися до 80˚C, а в деяких регіонах навіть до 90˚C.
         Найнижча точно виміряна температура снігу і грунту одночасно була зафіксована в 1-й половині минулого століття в російському містечку Оймяконе і склала -69,6˚C.

        На станції "Восток" (3420 м над рівнем моря), що в Антарктиці, 21 липня 1983 була зареєстрована рекордно низька температура, котра склала -89,6˚C.
А 2013р- зафіксована температура  - 91,2˚C. В  Трансантарктичних горах на японській станції.

Середньорічна температура на станції становить -60,2˚C.
      27 липня 1963 року в атмосфері над Швецією на висоті понад 85 тис. метрів була зафіксована температура -143°С!

        Найвища середньорічна температура повітря була відзначена в 1960-1966 роках в ефіопському Даллолі і склала вона 34,4˚C. Найвища температура води відзначалася в Червоному морі - 37,2˚C і в Перській затоці - 35,6˚C.



ГІДРОСФЕРА:

Вода:                цікаве про воду


За нинішніх темпів глобального потепління до 2080 року до 3,2 млрд. людей на земній кулі зіткнуться з проблемою нестачі питної води. 

Вчені зазначають, що труднощі з водою торкнуться насамперед Африки та Близького Сходу, однак критична ситуація може скластися також в Китаї, Австралії, деяких частинах Європи і США. 
Через глобальне потепління від 200 до 600 млн. людей в різних районах світу опиняться перед загрозою голоду. 
В оприлюдненому раніше спеціальній доповіді Дитячого фонду ООН наголошувалося, що з точки зору нестачі водних ресурсів Ближній і Середній Схід, а також Північна Африка впритул підійшли до кризової позначки, і питна вода в цьому посушливому регіоні стрімко перетворюється на скарб. 
Вже в 90-і роки минулого століття "водна криза" настала у таких країнах, як Алжир, Джибуті, Катар, Саудівська Аравія, Туніс, Ємен і Об'єднані Арабські Емірати. 
Менш ніж через 20 років та ж доля спіткає Єгипет, Іран, Лівію, Марокко, Оман і Сирію, йшлося в документі.

  • Найдовша річка планети — Ніл, який має довжину 6671 км.  
  • Площа басейну Амазонки (найкрупнішої і найбільш повноводної річки у світі) дорівнює майже 7,2 млн. кв. км, і вона протікає по території найбільшого числа держав.
  • Найкоротша річка в світі річка (р. Аріль), яка знаходиться в Італії на відстані 100 км на схід від Мілану, має довжину 84 м. Вона бере початок з сильних підземних джерел і, не дивлячись на свою довжину, щосекунди скидає в озеро Гарда близько 14 куб.м води.
  • Найкаламутніша вода в Жовтій річці (Хуанхе). Назва річки повністю відповідає її кольору. 1 кубометр цієї жовтої води містить в середньому 35-40 кг мулу. Щорік Хуанхе скидає в Жовте море близько 2 млрд. т мулу.
  • Однією з найзвивистіших річок є Оріноко, що протікає по території Венесуели і Колумбії. Маючи власний басейн в 1000 000 кв.км, тобто приблизно 1000х1000 км, вона вмудряється накрутити 2730 км перш ніж влитися в океан. Іншими словами в бік вона тече удвічі більше, ніж вперед.
  • У горах Східного Алжіру вода гарячого джерела Хамам Мескутін містить хлористий натрій - звичайну кухарську сіль, а температура її дорівнює 90-95 градусам. Населення користується джерелом для приготування їжі. Вода в річці Ріо-Вінегре, що протікає по території Колумбії, настільки кисла, що в ній не може жити риба і її не можна вживати для питва.Що зацікавилися цим явищем вчені з'ясували, що у воді цієї річки міститься досить великий відсоток кислот. На кожну тисячу частин води доводиться І частин сарною і 9 частин соляної кислоти. Причина такої великої кислотності води, мабуть, в тому, що біля витоку річки знаходиться діючий вулкан.
  • Колиска цивілізації древнього Сходу - багатоводний Ніл впродовж багатьох століть не був вивчений, людство не знало його витоків. Проблему вододілів головних африканських річок - Нілу, Конго і інших вирішив російський мандрівник В. В. Юнкерові, який пробув в Африці більше десяти років.
    Останнім часом більшість вчених визнає за початок Нілу гірське джерело біля міста Усумбура. Від нього до гирла Нілу майже 6 700 кілометрів.
    Рівень Нілу в сезонні розливи, між липнем і груднем, піднімається у Асуана на 7,5 метра, а у Каїра - на 4,5 метри.
Легенда про Дністер
Існує така легенда, що колись на місці Дністра протікав маленький струмочок, що не мав назви. Поряд з ним жили люди, які зробили собі і незвичний календар на березі струмочка — вони позначками на піску і помічали, наприклад, скільки днів залишилось до початку літа.
Але одного разу розлилися води струмочка й затопили береги. Побачили люди, що позначок їхніх нема, засмутилися і сказали: «Струмок дні стер».
З того часу почали вони називати струмок «струмком, який дні стер». А струмок перетворився на річку Дністер.
Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксенінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.
Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.
Найбільший півострів в Україні – Кримський, площею 25,5 тис. кв. км. Омивається Чорним та Азовським морями. На півночі сполучається з материком Перекопським перешийком. Більша (рівнинна) частина півострова зайнята Причорноморською низовиною, на півдні підносяться Кримські гори.
Найбільша коса, тобто вузька намивна смуга суходолу, одним кінцем сполучена з материком, – Арабатська стрілка довжиною 115 км.
Найглибшим озером в Україні є Свитязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина – 8,0 км, площа – 24,2 кв. км, а максимальна глибина – 58,4 м.
Найбільша штучна водойма, тобто водосховище, якщо йдеться про площу водного дзеркала, – Кременчуцьке, у середній течії Дніпра 2252 кв. км. Довжина 149 км, ширина – до 28 км, об’єм води – 13,5 куб. км.
Найбільшим морем, що омиває Україну, є Чорне море, яке має площу близько 420 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, внаслідок невеликих глибин (80-120 м) та отримання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря найбільш заселене. У Чорне море впадають ріки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.
Найбільша затока поблизу берегів України – Таганрозька. Довжина її 150 км, ширина біля входу 31 км, пересічна глибина 5 м.
Найбільшим островом, що належить Україні, є Джарилгач – острів у Каркінітській затоці Чорного моря. Довжина його близько 40 км. Він складений із піщаних порід; входить до складу Херсонської області.
Найвіддаленішою географічною точкою території України є острів Зміїний, або Фідонісі, який знаходиться у північно-західній частині Чорного моря, за 37 км від Кілійського гирла Дунаю. Його площа – 1,5 кв. км; належить до Одеської області.
На звання найдавнішої річки може "претендувати" річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а "Словник гідронімів Української СРСР" інформує, що це річка, яка "нікуди не впадає", і подає її "прописку" – басейн Прип’яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає 20 метрів завширшки, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатися до Турії, Прип’яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.            

ВІДЕО ПРО ВОДОСПАДИ


Цікаві річки світу


У Португалії протікає річка під назвою Оделейте, що отримала назву Блакитний Дракон


Водоспади світу

Небезпечні погодні явища: ТОРНАДО



ХВИЛЯ


ПРАКТИЧНІ    РОБОТИ
Практичні роботи





























Практичні  роботи
з  географії
6 клас

Практична робота № 1
(на місцевості)
Спостереження за висотою Сонця над горизонтом,
погодою, сезонними змінами в природі

Мета: навчитись визначати за допомогою гномона висоту Сонця над горизонтом, формувати вміння спостерігати за погодою, сезонними змінами в природі та оцінювати результати спостережень.
Обладнання: гномон, транспортир, лінійка, олівці, термометр, флюгер, опадомір.
Очікувані результати:  учні повинні вміти визначати за допомогою гномона висоту Сонця над горизонтом  , спостерігати за погодою , сезонними змінами в природі , вміти дати оцінку результатам спостережень .


1. Визначити висоту Сонця над горизонтом за допомогою приладу гномона, установивши його на географічному майданчику або на рівній відкритій ділянці.

Накресліть у масштабі гномон і тінь від гномона (зменшіть, наприклад, у 10 разів).
Виміряйте транспортиром величину кута А, який і буде дорівнювати висоті Сонця над горизонтом.






Спостерігайте за висотою Сонця над горизонтом щомісяця (у 20-х числах) в полудень (о 12оо).
Результати спостережень записуйте в таблиці та відкладайте на схемі.






Місяць
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень

Висота Сонця над горизонтом







































2. Проводьте спостереження за погодою. Результати спостережень записуйте в календарі погоди за зразком:

Елементи погоди
Дата
Температура повітря, оС
Хмарність
Опади
Напрямок вітру
1




2




3




4




5




6




7




8




9




10




11




12




13




14




15




16




17




18




19




20




21




22




23




24




25




26




27




28




29




30




31








3. Проводьте спостереження за сезонними змінами в природі (фенологічні спостереження). Результати заповнюйте в таблиці:

Місяць
Зміни в рослинному світі
Зміни в тваринному світі










4. Запишіть, які елементи погоди вимірюють такими метеорологічними приладами:
термометр –                                                                                                                    
опадомір –                                                                                                                       
флюгер –                                                                                                                          
гномон –                                                                                                                           



5. Пригадайте і накресліть умовні знаки, якими позначають результати спостережень за погодою:




Ступінь хмарності
Види опадів
Напрямки вітру
безхмарно

дощ

роса

Північний

Південно-східний
мінлива хмарність

сніг

іній

Північно-східний

Південно-західний
суцільна
хмарність

град

крупа

Північно-західний

Східний



туман

мокрий сніг

Південний

Західний







Практична робота № 2

Складання таблиці «Етапи географічного пізнання Землі»

Мета: скласти таблицю основних етапів географічного пізнання Землі, узагальнити знання про географічні подорожі та дослідження, вміти вибрати головне з різних джерел інформації.
Обладнання:  підручник, атлас, довідники, енциклопедії, Інтернет.
Очікувані результати:  учні  повинні вміти складати таблицю основних етапів географічного пізнання Землі , узагальнювати знання про географічні подорожі та  дослідження ,  вибрати  головне з різних джерел інформації .
1. Стародавня епоха пізнання Землі

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
VІ ст. до н. е.
Фінікійці
Перше плавання навколо Африки































2. Епоха Великих географічних відкриттів

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
1487 р.
Бартоломеу  Діаш
Відкрив і дослідив південно-західний край Африки, досягнув мису Бур (Доброї Надії)
























3. Географія Нового часу

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
1768 – 1779
Джеймс Кук
Здійснив три навколосвітні подорожі, відкрив східне узбережжя Австралії.

























4. Сучасні географічні дослідження

Століття
(роки)
Дослідник
(мандрівник)
Найвідоміші відкриття та дослідження
1918
Степан Рудницький
Склав першу настінну карту України і написав підручник для дітей «Україна – наш рідний край».

























5. Доведіть, що сучасні дослідження вчених-географів є потрібними і важливими.









Практична робота № 3

Розв’язування задач по переведенню числового масштабу в іменований

Мета: навчитися переводити числовий масштаб в іменований, вміти користуватися різними видами масштабів при розв’язуванні задач.
Обладнання: атлас, лінійка, олівці.
Очікувані результати:  учні повинні вміти переводити числовий масштаб в іменований, а також користуватися різними видами масштабів при розв’язуванні задач .




1. Перевести числовий масштаб в іменований:



І варіант
ІІ варіант
Числовий масштаб
Іменований масштаб
Числовий масштаб
Іменований масштаб
1 : 6 000
в 1 см 60 м
1 : 1 0000
в 1 см 100 м
1 : 50 000

1 : 60 000

1 : 400 000

1 : 500 000

1 : 83 000 000

1 : 85 000 000



2. Перевести іменований масштаб в числовий:



І варіант
ІІ варіант
Числовий масштаб
Іменований масштаб
Числовий масштаб
Іменований масштаб

в 1 см 50 м

в 1 см 400 м

в 1 см 2 км

в 1 см 12 км

в 1 см 1200 км

в 1 см 500 км







3. Наведіть приклади різних масштабів географічних карт атласу. Заповніть таблицю:





Назва карти
Сторінка атласу
Числовий масштаб
Іменований масштаб
Фізична карта півкуль
стор. 16, 17
1 : 90 000 000
в 1 см 900 км
















4. Запишіть у скільки разів зменшено зображення на карті порівняно з місцевістю.




У скільки разів зменшена карта
Числовий масштаб
Іменований масштаб
в 900 разів
1 : 900
в 1 см 900 см (9 м)
в 24000 разів



1 : 350 000



в 1 см 600 км












Практична робота № 4

Визначення масштабів планів та карт
за даними про відстані на місцевості та відрізками на карті, що відповідають цим відстаням

Мета: навчитися визначати масштаби планів і карт та оволодіти навичками користування ними при здійсненні відповідних розрахунків.
Обладнання:   географічний атлас, лінійка, олівці.
Очікувані результати:  учні  повинні вміти визначати масштаби планів і карт  та оволодівати навичками користування ними при здійсненні відповідних розрахунків .
1. Визначте масштаби планів і карт за даними в таблиці:
Числовий масштаб – 1 : 10000
Іменований масштаб в 1 см 100 м.

І варіант

Відстань на місцевості
Відстань на карті
Числовий масштаб
Іменований масштаб
500 м
5 см
1 : 10 000
в 1 см 100 м
1000 м
10 см


10 км
5 см


18800 м
188 мм


570 м
22,8 мм


10 000 м
20 мм





ІІ варіант

Відстань на місцевості
Відстань на карті
Числовий масштаб
Іменований масштаб
600 м
6 см
1 : 10 000
в 1 см 100 м
1000 м
5 см


2500 м
50 см


1395 м
139,5 мм


287 км
57,4 мм


4800 м
16 см




2. Відомо, що масштаб карти такий: в 1 см 13,5 км. Визначте відстань від Житомира до Коростеня, якщо на карті вона дорівнює 5,6 см.
                                                                                                                                            
                                                                                                                                            


3. Відстань від Житомира до Одеси 525 км. На карті ця відстань дорівнює 75 мм. Визначте масштаб карти.
                                                                                                                                            
                                                                                                                                            


4. Відстань від Житомира до Львова 400 км. Якою буде ця відстань на карті, якщо її масштаб 1 : 5 000 000?
                                                                                                                                            
                                                                                                                                            


5. Ділянка 36×22 (м) на площі має розміри 18×11 (см). Який буде масштаб плану?
                                                                                                                                            
                                                                                                                                            


6. Користуючись планом місцевості, що знаходиться в географічному атласі, визначте  відстань, напрям, азимут:

а) від джерела Чистого до озера Чорного;

                                                                                                                                            
б) від джерела Чистого до електростанції.

                                                                                                                                            
Визначте абсолютну висоту даних точок та відносну висоту між ними.

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

________________________________________________________________


Практична робота № 5

Визначення географічних координат, відстаней та напрямків за географічною картою

Мета:  навчитися визначати географічні координати точок земної поверхні та відстані й напрямки між ними, закріпити поняття: «географічні координати», «географічна широта» і «географічна довгота».
Обладнання:   географічні карти півкуль, світу, України, лінійка, олівці.
Очікувані результати:  учні повинні вміти визначати географічні координати любої точки і напрямки між ними , пояснити поняття « географічні координати» , « географічна широта» , « географічна довгота» .
1. За фізичною картою півкуль визначте географічну широту:
м. Нью-Йорк –                                                                                                                
м. Лондон –                                                                                                                     
м. Сідней –                                                                                                                       

2. За фізичною картою півкуль визначте географічну довготу:
м. Берлін –                                                                                                                       
м. Каїр –                                                                                                                           
м. Вашингтон –                                                                                                              

3. У 1912 р. через зіткнення з айсбергом затонув найбільший у світі пасажирський корабель «Титанік». Він вважався непотоплюваним, але пішов на дно з 1513 пасажирами на борту під час свого першого рейсу біля острова Ньюфаундленд, який має географічні координати 49о пн.ш., 56о зх.д.
Знайдіть цей острів і підпишіть його на контурній карті.
                                                                                                                                            

4. За політичною картою світу визначте столиці держав, якщо їх географічні координати становлять:

І варіант
ІІ варіант
а) 30о пн. ш., 32осх. д.
–м. Каїр (Єгипет)
а) 46опн. ш., 75о зх. д.
– м. Оттава (Канада)
б) 39о пн. ш., 77озх. д.
б) 40о пн. ш., 34осх. д.
в) 35о пн. ш., 52осх. д.
в) 35о пд. ш., 149озх. д.
г) 7о пд. ш., 37осх. д.
г) 42о пн. ш., 12осх. д.
д) 23о26' пн. ш.,
82озх. д.
д) 16о пд. ш., 47озх. д.

5. За фізичною картою півкуль визначте географічні координати об’єктів:
І варіант
ІІ варіант
а) озеро Байкал


а) озеро Балхаш

б) водоспад Анхель

б) Ніагарський водоспад

в) острів Вогняна Земля

в) Магелланова протока

г) вулкан Кіліманджаро

г) вулкан Кракатау

д) гора Джомолунгма (Еверест)

д) Маріанський жолоб


6. За фізичною картою України визначте:

а) географічні координати свого населеного пункту:
                                                                                                                                            

б) відстань і напрямок від м. Житомира до:
– м. Києва
                                                                                                                                            

– Чорного моря
                                                                                                                                            

– Карпатських гір
                                                                                                                                            

– м. Вінниці
                                                                                                                                            


7.  За географічними координатами визначити відстань:

а)  від Панамського каналу до м. Вашингтон:
                                                                                                                                            
б) від м. Києва до острова Сахалін:

                                                                                                                                            

Практична робота № 6

Встановлення взаємозв’язків між будовою земної кори та формами рельєфу, визначення їхнього геологічного часу

Мета: сформувати вміння встановлювати взаємозв’язки між будовою земної кори, формами рельєфу й часом їх утворення за картою будови земної кори й фізичною картою.
Обладнання:  карта літосферних плит, фізична карта півкуль.
Очікувані результати:  учні повинні вміти встановлювати взаємозв’язки між будовою земної кори , формами рельєфу й часом їх утворення користуючись  картами будови земної кори і фізичною .



1. Платформи – це порівняно стійкі великі ділянки земної кори, що розташовані в межах літосферних плит.
У рельєфі платформам відповідають рівнини:



Платформи
Літосферні плити
Форми і назви рельєфу
Геологічний час утворення
Сибірська
Євразійська
Середньосибірське плоскогір’я (рівнина)
Архейська, протерозойська ери (давні платформи)
Південно-американська



Китайська




Східно-європейська



Аравійська




Західно-сибірська


Палеозойська, мезозойська ери (молода платформа)





2. Сейсмічні пояси (області складчастості) – це рухомі ділянки земної кори, що виникають на межі літосферних плит (зони стику), де проходять глибинні розломи.


У рельєфі областям складчастості відповідають гори:


Сейсмічні пояси (області складчастості)
Форми і назви рельєфу
Геологічний час утворення
а) Альпійсько-Гімалайський
Гори:

Кайнозойська ера
б) Тихоокеанський
Вулкани:


в) Атлантичний
Вулкани:





























Практична робота № 7

Позначення й підписування на контурній карті найбільших літосферних плит, сейсмічних поясів, вулканів, гір, рівнин
Мета: навчитися наносити географічні об’єкти на контурну карту, дотримуючись загальноприйнятих вимог. Нанести на контурну карту найбільші літосферні плити, сейсмічні пояси, вулкани, гори, рівнини.
Обладнання: фізична карта півкуль, фізична карта України, карта літосферних плит, контурна карта.
Очікувані результати: учні повинні вміти наносити географічні об’єкти на контурну карту такі як літосферні плити , сейсмічні пояси , вулкани , гори , рівнини за загальноприйнятими вимогами .
1. Позначте і підпишіть на контурній карті півкуль такі літосферні плити:
– Євразійська;
– Африканська;
– Північноамериканська;
– Південноамериканська;
– Індо-Австралійська;
– Антарктична;
– Тихоокеанська.

Увага!
Пам’ятайте!
Контурна карта повинна мати чіткий та акуратний вигляд і має максимально відповідати карті атласу. Усі написи назв географічних об’єктів виконуються друкованими літерами.
Літосферні плити підписують посередині зображення території, які вони займають.
2. Позначте на контурній карті сейсмічні пояси, які розташовані на межі літосферних плит.

Сейсмічні пояси позначають лініями червоного кольору.
3. Позначте і підпишіть на контурній карті півкуль:
а) гори : Гімалаї (вершина Джомолунгма (Еверест)), Карпати, Анди, Кордильєри, Атлас, Альпи, Уральські, Скандинавські, Кавказ, Тянь-Шань, Памір;
б) рівнини : Східноєвропейська, Західносибірська;
в) низовини : Амазонська;
 г) плоскогір’я: Бразильське, Аравійське, Декан;
ґ) вулкани : Ключевська Сопка, Везувій, Етна, Гекла, Фудзіяма, Кракатау, Котопахі, Орісаба.

Гори підписують за їх простяганням і позначають лініями коричневого кольору.

Рівнини підписують посередині території, яку вони займають.

Умовна позначка вулкана – *.
Вулкани підписують вздовж паралелей.

4. Позначте і підпишіть на контурній карті України:


а) гори: Карпати, Кримські;

б) низовини : Поліська, Придніпровська, Причорноморська;

в) височини: Подільська, Волинська, Придніпровська, Приазовська, Донецька.


5. За фізичною картою півкуль визначте географічний об’єкт, якщо його координати становлять:


а) 32о пд. ш., 70о зх. д.                                                                                                   


б) 62о30' пн. ш., 152о зх. д.                                                                                           


в) 52о пн. ш., 85о сх. д.                                                                                                   


г) 35о пд. ш., 150о сх. д.                                                                                                 
















Практична робота № 8

Спостереження за погодою і опрацювання зібраних матеріалів: складання графіка температур, діаграми  хмарності  й  опадів, рози вітрів, опис погоди

Мета: формувати в учнів вміння і навички опрацювання матеріалів спостереження за погодою, продовжувати спостереження за погодою та складання опису погоди.
Обладнання:  календар погоди, лінійка, олівець.
Очікувані результати:  учні повинні вміти опрацьовувати матеріали спостереження за погодою .спостерігати її , складати опис .



1. Використовуючи дані таблиці, побудуйте графік річного ходу температур:





Показник

Місяць
Тип клімату
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
Середня температура повітря, оС
І в
10
11
15
18
20
22
27
26
22
18
15
10

Середня температура повітря, оС
ІІ в
–18
–19
–17
–11
–4
2
5
4
0
–5
–7
–15


Проаналізуйте графік річного ходу температур:

а) максимальна tоС –                                                                                                    

б) мінімальна tоС –                                                                                                        

в) амплітуда tоС –                                                                                                          

г) середня річна tоС –                                                                                                    

д) тип клімату                                                                                                                 


2. За даними таблиці накресліть розу вітрів:

Напрямок вітру

Пн.
Пн.-Сх.
Сх.
Пд.-Сх.
Пд.
Пд.-Зх.
Зх.
Пн.-Зх.
Без вітру
Кількість днів
(січень)
І в.
7
6
3
2
1
2
3
7
-
Кількість днів
(липень)
ІІ в.
1
1
4
6
8
5
4
2
-

Проаналізуйте розу вітрів. Вітри яких напрямків переважали впродовж місяця і чому?






3. Користуючись даними таблиці, побудуйте стовпчикову діаграму хмарності:

Стан хмарності
Безхмарно
Мінлива хмарність
Суцільна хмарність
Кількість днів (січень)
5
15
11
Кількість днів (лютий)
16
12
3













Проаналізуйте діаграму хмарності:

а) яка хмарність переважала?
                                                                                                                                            
б) як залежала хмарність від вітру?
                                                                                                                                                                                                                                                                                         

4. Побудуйте стовпчикову діаграму середньорічної кількості опадів, користуючись даними таблиці:

Місяці

С
Л
Б
К
Т
Ч
Л
С
В
Ж
Л
Г
Річна кількість
Кількість опадів, мм
І в.
220
180
150
80
50
40
50
80
100
150
200
190

Кількість опадів, мм
ІІ в.
40
60
80
100
120
190
200
180
150
90
80
50


Проаналізуйте діаграму кількості опадів:

а) за кліматичною картою світу визначити місце, де спостерігається така кількість опадів:                                                                                                              
                                                                                                                                            
б) як на випадання опадів вплинули переважаючі вітри, температура повітря?
                                                                                                                                            
                                                                                                                                            

5. Скласти короткий опис погоди своєї місцевості за один день:

а) температура оС –                                                                                                      
б) напрям вітру –                                                                                                           
в) хмарність –                                                                                                                 
г) опади –                                                                                                                         
д) атмосферний тиск –                                                                                                 
е) висновок про причини зміни погоди упродовж дня –                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
Практична робота № 9

Опис одного з головних типів клімату
за кліматичними картами

Мета:  навчитися аналізувати кліматичні карти при складанні опису одного з головних типів клімату.
Обладнання: карта кліматичних поясів і областей, кліматична карта світу.
Очікувані результати:  учні повинні вміти аналізувати кліматичні карти  при складанні опису одного з головних типів клімату .
1. Користуючись картою кліматичних поясів і кліматичною картою, заповніть таблицю:

Варіант
Тип клімату
Середня toC
  Амплітуда
Максималь-
на toC
Мінімаль-
на toC
Річна кількість опадів
Переважаючі вітри
січень
липень


липень


січень


І
Помірний







ІІ
Тропічний








2. Використовуючи дані таблиці та карти кліматичних поясів, складіть короткий опис головного типу клімату.
І варіант – Помірний;   ІІ варіант – Тропічний.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

3. За даними карти кліматичних поясів та кліматичної карти опишіть клімат України.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Практична робота № 10

Позначення на контурній карті гідрологічних об’єктів

Мета:  сформувати вміння знаходити, позначати й підписувати гідрологічні об’єкти на контурній карті.
Обладнання:  фізична карта півкуль, карта океанів, контурна карта океанів, фізична карта України.
Очікувані результати:  учні повинні вміти  працювати з контурною картою   , знаходити , позначати і підписувати гідрологічні об’єкти
1. На контурній карті океанів позначте і підпишіть:


океани – Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий;
 моря – Чорне, Середземне, Беринґове, Червоне, Карибське;
 протоки – Керченська, Босфор, Маґелланова, Ґібралтарська, Беринґова, Дрейка;
 затоки – Біскайська, Бенґальська, Мексиканська, Ґвінейська;
 острови – Ґренландія, Гавайські, Великобританія, Мадагаскар, Шрі-Ланка, Великі Зондські, Великі Антильські;
 півострови – Кримський, Аравійський, Балканський, Скандинавський, Індостан, Індокитай, Лабрадор;
 западини – Маріанська;
 течії – Гольфстрім, Лабрадорська, Західних Вітрів, Північноатлантична, Північнотихоокеанська, Південна Пасатна;
 річки – Дніпро, Дунай, Єнісей, Ніл, Амазонка, Янцзи, Місіссіпі;
 озера – Байкал, Великі озера (Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері, Онтаріо), Вікторія, Каспійське море, Танганьїка;
 канали – Панамський, Суецький;
водоспади – Анхель, Ніагарський, Вікторія.


Увага!
Пам’ятайте!
Моря, затоки, протоки, течії, острови, півострови підписують друкованими літерами в межах території, яку вони займають, або вздовж паралелі.


Річки підписують вздовж напрямку течії.

Озера підписують за лініями паралелей або в межах територій, які вони займають.



2. На контурній карті України позначити:


 річки – Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Тетерів, Сіверський Донець, Прип’ять, Десна;


 озера – Ялпуг, Світязь, Синевир.

































Практична робота № 11

Складання порівняльної характеристики водних об’єктів
(за вибором)

Мета: сформувати вміння користуватися методом порівняння, виявляти подібні та відмінні риси порівнюваних водних об’єктів.
Обладнання: фізичні та тематичні карти атласу, додаткові джерела інформації.
Очікувані результати: учні  повинні вміти користуватися методом порівняння  , виявляти подібні  та відмінні риси порівнюваних водних об’єктів .
!!!   Порівняти географічні об’єкти означає виявити між ними спільні та відмінні риси за певними ознаками та зробити висновки !!!

1. Користуючись картами атласу, заповніть таблицю:

План характеристики
Чорне море
Червоне море
1. Розміри


2. Береги яких материків омивають?



3. Частиною яких океанів є?



4. Внутрішні чи окраїнні?



5. Як сполучені з океаном?



6. Які глибини моря?


7. Положення відносно екватора


8. Положення відносно нульового меридіана


9. В межах яких кліматичних поясів розташовані?


10. Середня температура поверхневих вод


11. Опади


12. Середня солоність (‰)



13. Корисні копалини



14. В межах яких природних зон розташовані?



15. Які народи проживають на берегах?



16. Які країни мають вихід до морів?



Використовуючи дані таблиці, складіть висновок. Риси подібності чи відмінності переважають в порівняльній характеристиці Чорного і Червоного морів?
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

2. Користуючись картами атласу, заповніть таблицю:
План характеристики
Байкал
Каспійське море-озеро
1. Розміри



2. Положення відносно нульового меридіана


3. Положення відносно екватора



4. На якому материку розташоване?



5. Походження озерних улоговин



6. Стічні чи безстічні



7. Солоність



8. Форма рельєфу, в межах якого розташоване озеро


9. В межах якого кліматичного поясу розташоване?


10. Середня температура повітря



11. Опади



12. В межах яких природних зон розташоване?


13. На території яких країн розташоване?


14. Глибина





Використовуючи дані таблиці, складіть висновки. Риси подібності чи відмінності переважають в порівняльній характеристиці озера Байкал та Каспійського море-озера.

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

________________________________________________________________

________________________________________________________________

















Практична робота № 12

Визначення за картою географічного положення, напряму течії та найбільших приток однієї з річкових систем світу

Мета: формувати вміння визначати за картами атласу географічне положення річки, яке значною мірою визначає її природні особливості, напрям течії та найбільші притоки.
Обладнання:  фізичні  карти  півкуль і України.
Очікувані результати : учні повинні  вміти визначати за картами атласу географічне положення річки , природні особливості  , напрям течії і найбільші притоки .
1. Користуючись картами атласу, заповніть таблицю:

План характеристики
І варіант – Ніл
ІІ варіант – Амазонка
1. На якому материку протікає?


2. Положення відносно нульового меридіана


3. Положення відносно екватора



4. Де розташований витік?


5. Де розташоване гирло?


6. Який напрямок течії?


7. Праві притоки



8. Ліві притоки



9. В межах яких форм рельєфу протікає?


10. В межа яких кліма-тичних поясів протікає?


11. Живлення річки


12. Режим річки



13. Річний стік


14. В межах яких країн протікає?



15. Екологічні проблеми


16. Довжина річки



На основі даних таблиці складіть висновок щодо географічного положення, напряму течії та приток річки.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
2. Користуючись картами атласу, заповніть таблицю:

План характеристики
І варіант – Дністер
ІІ варіант –Південний Буг
1. Витік річки



2. Гирло річки



3. Напрямок течії



4. Праві притоки



5. Ліві притоки



6. Довжина річки



7. В межах якого кліма-тичного поясу протікає?


8. В межах яких форм рельєфу протікає?


9. Живлення річки



10. Режим річки



11. Через які області України протікає?











На основі даних таблиці складіть короткий висновок про найбільші річки України.

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

________________________________________________________________

________________________________________________________________




3. Назвати річки Львівської області. Опишіть цікаві факти про річки Львівщини.


                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            

________________________________________________________________

________________________________________________________________










Практична робота № 13
(на місцевості)
Ознайомлення з компонентами природи своєї місцевості, вивчення взаємозв’язків між ними

Мета:  навчитися виділяти природні комплекси своєї місцевості, визначати природні компоненти, а також виявляти зв’язки між ними.
Обладнання: олівці, зошит ,  планшет .
Очікувані результати: учні повинні вміти виділяти природні комплекси своєї місцевості , визначати природні компоненти і виявляти зв’язки між ними .


1. В якій природній зоні розташована наша місцевість?
                                                                                                                                            

2. Запишіть основні компоненти природи нашої місцевості:

а) рельєф                                                                                                                          

б) гірські породи                                                                                                            

в) клімат                                                                                                                           

г) річки, озера                                                                                                                 

д) ґрунти                                                                                                                          

е) рослинність                                                                                                                 

є) тваринний світ                                                                                                           

ж) види господарської діяльності людей                                                                                                                                                                                                             


3. Виберіть два невеликі природні комплекси, що розташовані близько біля школи, здійсніть разом з учителем екскурсію під час уроку або під час літніх канікул.

 Зберіть дані про особливості природних компонентів даного природного комплексу.

 Покажіть зв’язок в межах природного комплексу між такими компонентами, як:

4. Складіть короткий опис природного комплексу, де ви побували під час екскурсій, та оформіть його малюнками.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    _______
Подпись: Малюнок
 













5. На контурній карті «Природні зони світу» позначити найбільші природні зони світу.

Практична робота № 14

Позначення на контурній карті кордонів найбільших держав на всіх материках і їхніх столиць

Мета: навчитися знаходити на політичній карті світу держави, їхні столиці, визначати їхнє положення й підписувати на контурній карті.
Обладнання: політична карта світу, адміністративна карта України, контурна карта.
Очікувані результати: учні повинні вміти знаходити на політичній карті світу держави , їхні столиці , а також визначати їхнє положення і підписувати їх на контурній карті.

1. Визначте найбільші за площею держави світу та їхні столиці. Заповніть таблицю:

Материк
Держава
Столиця
Євразія
Росія
Москва














Африка










Північна Америка






Південна Америка






Австралія



2. Позначте на контурній політичній карті світу кордони держав, підпишіть їхні назви і столиці. Використайте дані таблиці.



3. Нанесіть на адміністративну контурну карту України:


а) кордони України;

б) столицю України;

в) держави-сусіди України;


г) області та обласні центри України.Практичні роботи 6 клас
ЗЕМЛЕТРУСИ

У Львові на вихідних був землетрус

22 листопада о 21:15 у м. Львові зафіксований землетрус силою близько 4-х балів по 12-ти бальній шкалі інтенсивності землетрусів (MSK-64).

Про це повідомили працівники відділу сейсмічності Карпатського регіону Київського інституту геофізики НАН України, інформує Департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА.
Землетрус стався 22 листопада о 21:14 на території Румунії на відстані 488 км від м. Львова.
Загиблих, травмованих людей, руйнувань або пошкоджень будівель та транспортних комунікацій немає. Остаточні дані з визначення епіцентру та сили землетрусу уточнюються.
На території Західної України у будь-який час може статися землетрус потужністю у 8-9 балів за 12-бальною шкалою Ріхтера. Гірський масив на кордоні стику Українських та Румунських Карпат майже так само активний як і у Чилі. Про це ТСН заявили румунські фахівці.
      Зона Вранча, що розташована неподалік Українсько-Румунського кордону. За словами вчених найближчим часом тут теж станеться землетрус, який потужністю переплюне стихію 1977 року. Тоді в Бухаресті загинули 15 тис. людей 

– Епіцентр буде глибоко в землі і що глибше, тим потужніше буде землетрус. Його почують навіть у Москві, - каже Георге МЕРМУРЯНУ, директор Інституту фізики землі (Румунія).
        Небезпека України у її грунті. Магнітуда у 6 балів за шкалою Ріхтера на кордоні з Румунією може вилитись у 8-9 балів за 12-бальною шкалою, а це майже як на Гаїті.
Так землетрус 1927 року зруйнував фактично все побережжя Криму, - говорить Олександр КЕНДЗЕРА, заступник директора Інституту геофізики Національної академії наук України. 
Та не тільки масштаби руйнувань зробили кримський землетрус потужністю у 8 балів відомим. А паніка. 
- Під час землетрусу море в буквальному сенсі вивергало у повітря півкілометрові стовпи полум’я. Так вибухав газ із підземних родовищ, - передає телеканал.
            Зона Вранча, розташована на ділянці стикування Південних (Румунія) та Східних (Українських) Карпат. В її межах осередки землетрусів розташовані в консолідованій корі, а також у верхній мантії на глибинах 80-160 км. Найбільшу небезпеку становлять такі, що виникають на великих глибинах. Вони спричиняють струси ґрунтів до 8-9 балів в епіцентрі в Румунії, Болгарії, Молдові. Глибокофокусність землетрусів зони Вранча обумовлює їх слабке затухання з відстанню, тому що більша частина України перебуває в 4-6-бальній ділянці впливу цієї зони. У ХХ ст. в зоні Вранча сталося 30 землетрусів з магнітудою 6,5 балів. Катастрофічні землетруси у 1940 та 1977 роках мали магнітуду 7. Південно-західна частина України, що підпадає під безпосередній вплив зони Вранча, потенційно може бути віднесена до 8-бальної зони.



поради як залишитись живим під час землетрусу:

Якщо землетрус застав вас в будинку

Дерев’яні будинки вважаються найбезпечнішими під час землетрусів. Якщо такий будинок руйнується, він створює великі порожнини у яких можна врятуватися. Цегляні будинки руйнуються на оркемі цегли. Зазвичай цегла спричинює важкі поранення, але все ж менші ніж бетонні. Бетонні панельні будинки є найнебезпечішими під час землетрясіння.

– Якщо ви знаходитесь на 1-2-му поверхах багатоповерхівки, постарайтесь негайно вибігти, остерігаючись падаючих обломків будинку що рушиться. Відбіжіть на безпечну відстань.

– Якщо ви знаходитесь на 3-му і вище поверхах не вибігайте з будинку: сходи і сходові площадки будуть заповнені людьми в паніці. Ліфти або вже будуть відключені, або можуть відключитися в будь-який момент. Крім цього сходи часто обвалюються при перших же поштовхах. Фахівці радять перечекати поштовхи в тому приміщенні, де вони вас застали, перемістившись у безпечне місце.

Майже кожен, хто стояв у дверному проємі загинув. Так як коли обвалюється дверний «косяк», ви будете роздавлені разом з ним. Станьте у внутрішньому куті кімнати при несучій стіні. Якщо у вас є міцний стіл, НЕ залазьте під нього, а лязьте поряд. Коли будинок обвалюється тяжка стеля пандає на мебель руйнуючи її. Але поряд утворюється «трикутник життя» - чим більший і міцніший об’єкт, тим більша виходить порожнина у якій можна врятуватися. Тримайтесь подалі від: 

вікон (можна поранитись склом, що розбивається);

зовнішніх стін будинку, які руйнуються в першу чергу;

тяжких і громіздких предметів (холодильників, шаф і т.п., які можуть зрушитись з місця або перекинутись).

Після закінчення поштовхів постарайтесь вийти з будинку (сильні землетруси переважно тривають від 10 до 20 секунд, іноді до хвилини). Оскільки можливі повторні поштовхи, тримайтесь несучих стін або переходіть в наперед вибране місце, де ви можете перечекати нові поштовхи. Рухаючись в приміщенні і виходячи з нього остерігайтесь падаючих обломків, обірваних електропроводів і металевих предметів ,до яких ті торкаються. Для захисту від пилу, яка утворюється при руйнуванні будинку використовуйте хусточку, шалик, або шматок одягу.

Якщо землетрус застав вас на вулиці
Відійдіть на безпечну відстань від будинків і ліній електропередач. Знаходячись на вулиці під час поштовхів ні в якому разі не забігайте в дім з метою допомогти постраждалим – це дуже небезпечно. Спершу потрібно дочекатися закінчення поштовхів.

Якщо землетрус застав вас на естакаді

Негайно біжіть до найближчого краю і віддаліться від моста чи естакади

Якщо землетрус застав вас у транспорті що рухається
Попросіть водія плавно загальмувати подалі від високих будинків. Залишайтесь в транспорті до завершення поштовхів.

Якщо землетрус застав вас в горах
Так як землетрус призводить до обвалів, їх слід уникати в першу чергу.

Якщо землетрус застав вас в лісі
Щоб втриматись на ногах не спирайтесь до дерев і не хапайтесь за них, так як під час поштовхів вони можуть рухатись подібно стальної пружини.

     Якщо землетрус застав вас під час сну
Якщо ви пробудились від підземних поштовхів:
– ні в якому випадку не вмикайте електричне освітлення (це може призвести до короткого замикання) та не запалюйте сірники і запальнички (газопровід вже може бути зруйнований). Користуйтесь лише кишеньковим ліхтариком;
– не витрачайте час на одягання, а захопивши лише найнеобхідніше дійте відповідно до попередніх параграфів.
Якщо ви в ліжку, експерти радять скотитись на підлогу. Найбезпечніше місце буде навколо ліжка.
mediastar.net.ua

ВУЛКАНИ 

                                 Гавайські вулкани




**********************************


Вулкан Нірагонго (Конго)

Це один з восьми діючих вулканів, що входять в гірський масив Вирунга на кордоні Уганди, Руанди і Конго. Вулкан розташований на 20 кілометрів на північ від озера Киву всього в 10 кілометрах від міста Гома. Це район непрохідних тропічних лісів, в якому мешкає досить рідкісний вид горил.

Висота вулкану складає 3469 метрів. Його головний кратер шириною 2 км має 250 метрів глибини. На сірому, покритому застиглою лавою дні кратера, як в дивовижній чаші, кипить озеро з мільйонів кубічних м. розплавлених гірських порід. Його діаметр складає 230 метрів, температура розжареної лави досягає 1200 º C. По берегах озера виник пьятнадцатиметровая насип з вулканічного попелу.

Лава в озері надзвичайно рідкісна і тягуча. За які-небудь 20 хвилин її рівень може змінитися на 5 метрів. Іноді вогняний потік переливається через край цієї відьми котла. Тоді лава здатна розвинути швидкість близько 100 км/год, при цьому руйнуючи на своєму шляху практично все.
Нірагонго активний вулкан Вірунга. Разом зі своїм сусідом, вулканом Ньямлагира, він забезпечив 40%% усіх вулканічних вивержень в Африці. Починаючи з 1882 року на Нірагонго зафіксовано 34 вивержень. В деяких випадках діяльність вулкану була безперервною впродовж декількох років.

Одно з найбільших вивержень Нирагонго сталося 10.01.1977 г, коли на схилах вулкану несподівано виникла безліч тріщин. Звідти хлинув потік розжареної дочиста лави. Його швидкість досягала 70 кілометрів на годину. Широка вогняна річка усього за півгодини понесла життю майже двох тисяч чоловік міста Гоми. Стихія вщухла несподівано, як і почалася. Згодом з'ясувалося, що це навіть не було виверженням. Просто лавове озеро, що впродовж десятків років заповнювалося магмою, вирвалося кратера. Подібна ж трагедія сталася і 17.01.2002 р. Все у Нірагонго перетворилося на справжнє пекло. Після декількох місяців легких землетрусів, з вулкану викинуло близько 20 млн. кубічних метрів лави. Маса вогню спрямувалася убік Гомы. Пекельні потоки поглинали на своєму шляху все - ліси, поля, сади і села. Під владою стихії виявилося 400 000 навколишніх жителів. Більше 120 тисяч з них лишилися без притулку, десятки загинули.

КОНСПЕКТИ УРОКІВ

Урок14 Географічні карти








1 коментар:

  1. Привіт, всі, я Адрік Вадим, який мешкає в місті Курган, я хочу поділитися з вами усіма тут про те, як пан Бенджамін допомагає мені з позикою в 15 000 000,00 рублів для початку доставки харчових напоїв після того, як я працюю в кілька готелів тут, у кургані, лише щоб заробити на життя, але, на жаль, я все ще відчував труднощі з оплатою орендної плати, але я дякую Богу, що зараз я працюю на наймах з 5 працівниками, які працюють під моєю опікою. Просто якщо ви шукаєте фінансової свободи, я порадитиму вам зв’язатися з паном Бенджаміном, надіславши цей електронний лист нижче, а також номер додатка. 247officedept@gmail.com + 1-989-394-3740

    ВідповістиВидалити