Tweets by @sjogodni ТІРАС : Тірас

Тірас

ТІРАС 













Берег Дністра 

Дністер 



                                                                              фото зі сторінки самбір vk
Тірас, лат. Tyras-антична назва сучасної   річки рДні́стер, що бере початок на заході України та протікає  Молдовою.

Витоки знаходяться на рівні близько 1000 м над рівнем моря на північно-східних схилах Українських Карпат; утворює Дністровський лиман, впадає в Чорне море.

У верхів'ях — гірська ріка, з V-подібною глибокою (80-100 м) долиною, ширина річища до 40 м.

Нижче, у передгір'ї, долина заболочена, шириною до 13 км. У нижній течії ріка має рівнинний характер.

Заплава Дністра розчленована численними протоками і старицями, у гирлі заросла очеретом (Дністровські плавні), ширина долини біля гирла — 16-22 км..

Гірська й передгірська частини басейну Дністра займають 9 % його площі. Тут найгустіша річкова мережа з переважанням правих приток (Бистриця, Стрий, Свіча, Лімниця тощо).

Живлення Дністра — мішане, з переважанням снігового. Характерні весняна повінь і осінні дощові паводки. Льодовий режим нестійкий.

Нічний Дністер









Річка Дністр
Третя за довжиною в межах України (після Дніпра й Південного Бугу) та 9-та — в Європі.Дністер у середній течії слугує історичним кордоном між давніми культурно-етнографічними регіонами Буковиною та Галичиною, у середній та нижній — між Поділлям та Бессарабією.Річка вперше згадується Геродотом у V ст. до н. е. як прикордонна зі Скіфією річка під назвою «Тірас» (Tyras). Таку ж назву мало давньогрецьке місто (ТірасТіра) в гирлі Дністра, на західному березі його лиману (від цього античногогідроніма походить також назва міста Тирасполь). Пізніше Страбон і Птоломей називали її скіфською назвою Тірас. Цей давній термін походить від іранського прикметника «швидкий» (курдського «дикий, неприборканий»).
Сучасна назва вперше згадується в IV ст. Амміаном Марцелліном як Danastius. Походження цієї назви дослідники виводять по-різному. Одна з вірогідних версій: назва походить від давньоіранського словам «да», «до», «ду». Поняття «ріка» в давнину позначалось парою праіндоєвропейських односкладових слів «да на» (тече тут), «до на» (протікає тут), «ду на» (протікає всередині тут). Звідси походить перша частина слова — «Дн-»
Вікіпедія



Від схилів Карпат аж до берегів Чорного моря блакитною стрічкою протікає наймальовничіша річка України – могутній Дністер. Починається він від гори Розлуч, що в Бескидах, на висоті близько 800 м. Довжина головної водної артерії Заходу України – 1362 км.

Дністер
 несе свої води по території Львівської та Івано-Франківської областей, відокремлює Івано-Франківську та Чернівецьку область від Тернопільщини та Хмельниччини. По його руслу проходить кордон між Україною та Молдовою. Подолавши простори Прикарпаття, Поділля та Молдови, прийнявши 386 притоків, на Одещині Дністер стає судноплавним і вливає свої води в Дністровський лиман Чорного моря.Як водний шлях Дністер був відомий ще давнім грекам, що мали в його гирлі свої колонії Тіру та Нікополь. Називали ріку вони Тірас, чи Тирас. В IV столітті нашої ери з’являються й інші назви – Данастер, Данастрис, Династрис. Слова ці грецького походження, і означають «ріка» – «дана», «дна». Дехто з дослідників стверджує, що слово «дана» скіфсько-сарматського походження. Друга частина назви – «астер» – означає «південний», тому й найімовірніше, що назва Дністер означає «Південна ріка». Бо ж і справді, Дністер тоді був частиною водно-суходільного шляху, що вів від Балтійського моря вздовж Одера, Вісли, Сяну й Дністра до Чорного моря, і розташовувався значно південніше від інших рік. Проте таке трактування назви далеко не єдине. Стверджують також, що назва Дністер з часів Київської Русі, і означала вона «бистра вода».
У верхів’ї Дністер має гірський характер. Швидкість течії річки тут сягає до 4 м/с. До м. Самбора це типово гірська річка, що тече у вузькій долині із стрімкими скелястими берегами.  Ширина русла не перевищує 40 м. Тут варто зазначити, що в рівнинній чистині Дністер 100 – 240 м в ширину, а ширина пройми в низівї коливається від 8 до 16 км.
Для Дністра характерні часті паводки, високий підйом рівня води. Пов’язано це з тим, що основа Дністра формується саме з карпатських річок, для яких і характерний паводковий режим під час танення снігів чи затяжних дощових періодів. Величезної шкоди жителям Придністров’я наробила повінь 2008 року. Могутня стихія несла за собою одні руйнування. Відбилось це і на стані річки – в багатьох місцях Дністер частково змінив русло, деякі камені, що раніше були перешкодою під час сплавів, пішли за водою.
Стабільно висока вода закриває непрохідні влітку мілини, надає сплаву більш спортивного характеру. Влітку ж сплав можливий від м. Самбір, а вище – треба «впіймати» зливу чи щедрий дощ, щоб принаймні на 10-15 см піднялася вода.Дністер – ідеальна річка для водних мандрівок. Зелені ліси, височенні скелі, казкові печери, що видніються на них, мальовничі краєвиди Карпат, Поділля, Буковини зачарують кожного. Неперевершений Дністер від гирла Золотої Липи до гирла Збруча. На протязі 250 км річка несе свої води у надзвичайної краси каньйоні. Внаслідок тектонічної будови, під впливом води і вітру за тисячі років тут сформувались унікальні природні витвори мистецтва. З вершин скель просто в ріку зриваються потоки водоспадів. Місцями скелі нагадують швейцарський сир, що дірявий від печер та гротів. Цікаві вони не лише своїм виглядом та особливостями формування. Багато печер мають і свою власну історію. Колись вони слугували прихистком для монахів-відлюдників, а деякі слугували монахам скельних монастирів для відправлення служб.








В античні часи Дністер був відомий під назвою «Данастріс», яка походить із іранських мов («дон» — вода; порівняй: Дон, Донець, Дніпро (Данапріс), Дунай (нім. Donau)). Стародавні греки називали річку «Тірас» (Tyras).
Назва Дністер в інших сучасних європейських мовах: Dniestr (англ.), Dnister (Dnjestr) (нім.), Dniestr (польськ.), Nistru (румун.), Днестр (рос.).
Українська народна етимологія пов’язує назву ріки зі словосполученням «дні стер». Існує легенда, згідно якої на місці річки був невеликий струмок, уздовж якого жили люди. Вони вели свій календар, позначаючи дні на піску, що був на березі струмка, позначками.
Але одного разу струмок розлився своїми водами на довколишні поля і затопив береги. Коли ранком вода спала, вийшли люди на берег, а їхніх позначок на піску нема.
— Хто дні стер? — бідкались люди, і самі собі відповідали:
— Та хто?! Струмок дні стер.
З того часу і стали називати струмок, який дні стер — Дністер.


Від північних схилів Українських Карпат до сонячних берегів Чорногоморя звивистою 1362 кілометровою стрічкою часом тихо, подекуди бурхливо несе свої води на південний схід друга по величині ріка України - Дністер. Починається він з маленького струмка при горі Розлуч, що біля села Середа Львівської області, на висоті 760 метрів над рівнем моря.Дністер, пройшовши немалими просторами і ввібравши приблизно 400 великих і маленьких річок, стає великою судноплавною рікою і в Одеській області вливає свої води в Дністровський лиман.
Вид на Беремянський каньйон
(Вид з Ластівчиного гнізда, пруч з табором в с. Хмелева)
Сучасна назва Дністра веде свій початок з Київської Русі і означає "бистра вода". Древні греки називали ріку Тіріс, а ще пізніше Тірас. У римлян вона відома під назвою Данастріс, Данаструс. У турків - Турла.
Дністер має 386 приток. Головні з них: праві - Стрий, Свіча, Ломниця, Бистриця, Реут; ліві - Золота Липа, Cтрипa, Серет, Збруч, Смотрич. В верхів'ях швидкість течії Дністра - 4 м/сек, на рівнині - до 2м/сек., а в усті спадає до 0.7 м/сек. Русло звивисте. У верхній частині (до міста Самбір) це типова гірська ріка, що тече по вузькій долині з обривистими скалистими берегами. Ширина русла в верхів'ї - не більш ніж 40 м, в низів'ї - 100-240 м, а ширина пройми в низів'ї досягає 8-16 км. Спустившись з гір, Дністер тече широкою, місцями заболоченою, рівниною, і течія його сповільнюється. Ріка тут тече по плоскогір'ю в невисоких, порослих вербами глинистых берегах, деколи утворюючи острови; вода каламутна, часто мілка. В районі с. Журавно підвищується спочатку лівий, а потім і правий берег ріки, русло стає кам'янистим, течія посилюється. Нижче древнього Галича долина Дністра звужується до ~ 200 м. Високі скалисті береги Дністра тут поросли листяними лісами і кущами, з-під скал витікають численні джерела.
Вид p Червоної гори
В середній течії Дністра на поверхню виходять кристалічні породи - граніти, гнейси, сіеніти, утворюючи подекуди невеликі пороги і перевали.
На ріці Дністер гори підходять так близько до ріки, що утворюють каньйон, руслом якого тече ріка. Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, пертворюючись в живописні водоспади. Окремі частини скал нагадуть швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів. На берегах ріки і в навколишніх селах зустрічаються пам'ятники культури різних народів, що в давнину населяли долину Дністра (церкви, костели, монастирі, палаци, руїни замків і фортець). В долині ріки і в прибрежних скелях немало печер, деякі з них служили монахам скельних монастирів для життя і відправи служб.
Долина ріки була заселена людьми ще з давніх давен. В заводі лівого берега Дністра біля села Лука Врубливецька збереглися залишки однієї із найдавніших в Україні стоянок раннього палеоліту (300 тbс. років тому). Сьогодні долина ріки досить щільно заселена, а прибрежні села потопають в садках (яблуня, груша, слива, черешня, грецький горіх).
Найцінніший найживописніший відрізок Дністра довжиною в 250 кілометрів знаходится між устями рік Золота Липа і Збруч. Тут Дністертече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних вигинів.
Вид на Дністер з печери монахів-відлюдників (с. Летячі)
Природа Дністровського каньйону своєрідна і неповторна, схили Дністра вкриті реліктовою лісовою та степовою рослинністю. Історичних пам'ятників на берегах Дністра не менше, ніж на інших європейських ріках. Замки, монастирі, церкви, костели, скелі, гроти і печери ,що століттями спостерігають за зеленуватою дністровськю течією.
Пропонуємо Вашій увазі водний маршрут, протяжністю біля 100 кілометрів, який пролягає від села Незвисько до села Городниця Івано-Франківської області. Подорожуючи цим маршрутом, Ви зможете ознайомитися з унікальною природою, рослинним та тваринним царством Придністров'я. Відвідавши історичні пам'ятники і видатні місця, Вы поринете в сиву давнину віків. Ця подорож назавжди залишиться світлою і теплою згадкою. Палаци і замки, монастирі і печерні церкви, старовинні садиби і костели прикрашають береги Днестра. Скали і гроти, живописні урочища створюють неповторну атмосферу, притаманну тільки цій українській ріці.
Дністровські пороги (с. Поточище)

Як умирає Дністер




"Підмитий" весняними повенями берег Дністра. 
(квітень 2013 р)


ПАВОДОК НА ДНІСТРІ (Самбір 27.05.2015. 14.00)








ДНІСТЕР З ВИСОТИ  ПРАШИНОГО ПОЛЬТУ (2015р.)









30.08 2015.... Фото Олега Маховського

П О Е Т И Ч Н І      Р Я Д К И



ДНІСТЕР( Славомир)

ДНІСТЕР

На килим прирічкових трав

 у світлі полум"яного закату я йшов.

А вдалині селянські хати

ще теплий вітер колисав.

 

Я музику Дністрових хвиль

хотів на нашу мову перекласти,

його липневі прибережні ласки,

 його весняний буревій.

 

Під берегом стрімкий човен,

ланцом прикутий, заздрить бистрим водам.

 Пастух корів переганяє бродом,

 а над Дністром згасає день.

 

 Що він шукає у світах?

Нестримно суне водяна лавина.

 Співає про забуте, старовинне

біля зорі вечірній птах.

 

Вже задрімали береги

в тисячолітніх спогадів полоні.

Храп вузькоглазого чужинця коней –

Данила - князя ворогів...

 

Чи пісню юного стрільця

в прощальний вечір перд першим боєм.

Дівочі коси пестив він рукою

 і повернутись обіцяв.

 

Вже місяць мовчазний цвіте,

стихає між дерев пташиний гомін.

Вітри десь загубились в полі,

 лиш чути, як шумить Дністер.

************************************************************************************


ОСІНЬ НА ДНІСТРІ (

баба Ляда)

Дністром літа спливають у минуле,
У брід ріки уже не перейти,
Шептались з вітром молодії лози,
У задумі лились дівочі сльози
І човен, мов напитися води,
Схилившись з берега, дивився на їх вроду,
Махав веслом, але вагався підійти.

Осіннє небо привітало нас дощами
І з глиби кам`яної, в далечінь,
Роки летять над нами - журавлями,
Та залишають за плечима -тінь.

Ще хоче осінь зберегти ту вроду,
На вдячність, від прийдешніх поколінь,
Дозрілий хліб і свіжу чисту воду,
У спадок їм - незайману природу,
Та неба синь.

Уже в косі срібляться павутинки,
Й на голову, як на траву роса,
Діадему із білого золота,
Підбира чарівниця-зима.

Осінню тишу не нарушив криком,
Лелека сів на березі Дністра,
Немає сил летіти дальше з клином,
Старий вже став.
                    Пора...
                            Йому пора…
**********************************************
Дністер
Пливе у даль віків
замріяний Дністер.
Гойдає сині хвилі
теплий вітер.
У думах —
рани, біль,
що рвались з берегів,
у пам’яті для нас
зостались жити.
Навічно задрімав
часів далеких гомін.
Тепер лише гроза
тривожить гори.
І знову ллють дощі,
і знову світить промінь,
трава росте,
і пахнуть осокори.
А гордий Дністр пливе,
не оглядаючись назад.
Хвилюється, вирує
водоспадом.
На дно ховає свій
душевний плач
і серед ночі
світить зорепадом.
Оксана Кишканюк.
с. Слобідка Заліщицького району.
*****************************************************
Дністер   Євген Зозуляк 
Г. Г.
Вузеньким річищем дороги
Ми до Дністра немов пливли.
Дерева закидали роги
Й оленями з небес пили.

І потривожено тремтіли
Зірки і скапували вниз.
І ми хотіли, так хотіли,
Щоб котрась трапила у нас.

Та їх блискучий ртутний холод
Перелітав за горизонт
(Так після зливи доокола
Скидає краплі мокрий зонт).

Так після зливи з радим громом
Сто ручаїв в Дністер пливуть,
Як ми пливли, поки за рогом
Одвічний шум не вплив до вух.

— Дністер, — сказала ти мені.
— Дністер, — вже я, мов другий берег
А перед нами в темноті
Котивсь Дністер у чорну безвість.

Мовчав я, тихий син Збруча.
Мовчала ти, дочка Нічлави.
І, наче сивий дід, бурчав
Дністер і ніс одвічні лави.

О наша родоводна славо!
І нам сльозами очі слало...
***************************************************8

Сади квітують над Дністром
(пісня)
Моїй дружині Марії присвячую
Сади квітують над Дністром,
Сади квітують.
А чари ночі над селом
Любов віщують...
Дзвенять в екстазі солов’ї
І сяють зорі,
І срібний місяць угорі —
Як човник в морі. (Двічі)
А ми від щастя у сльозах
Палких цілунків;
Нам заздрять зорі в небесах —
Сміються лунко...
Сади квітують над Дністром,
Сади квітують.
А чари ночі над селом
Любов віщують... (Двічі)

Слова Богдана Януша,
музика Ярослава Коваля.
Виконує дует у складі Ірини Братини та Аліни Чабан.
*************************************** 
Дністер          Михайло Казимирчук.
Шумить ріка у час негоди,
Як хмурить брови вітровій...
І плинуть хвилі, наче сходи, —
Як у метро, — по низхідній...

Пливуть у даль — в обійми моря,
Мов навздогін — за рядом ряд...
Мереживо хвилясте творять,
А вітер цьому тільки й рад.

Жива гармонія природи
Під ритми вітру виграє...
Долає всякі перешкоди,
На півдорозі не стає.

В погожий час і в час негоди
Пливе одвічно, як тепер,
Дитя вкраїнської природи
Із гордим іменем — Дністер.
********************************************

Дніпро Дністер Дунай Десна
Дніпро Дністер Дунай Десна
перегризлися між собою
за незаймані землі в снах
за прихильність старого Ноя

я на воду лягаю так
як на рану листок алое

віднеси мене течія
тим шляхом
що предки проклали
де хрести із води стирчать
наче з вази загіпсовані кали
де не чути крик потерчат
і світла Божого мало

де на березі діти старі
істуканами з острова Пасха
коротають самотність і вік
їх навіть не бачить НАСА
а ріки все течуть з-під повік
мов молитва до іконостаса

не сваріться прісноводні мої
все-одно у вас спільні гени
це лиш я у чужій стороні
виглядаю зграю риб із Лени

а флеболог у шосту ніч
видирає з глобуса вени

поскриптум :::::
як флеболог у шосту ніч
видирає з глобуса вени

я на воду лягаю так
як на рану листок алое

віднеси мене течія
тим шляхом
що предки проклали
де хрести із води стирчать
наче з вази загіпсовані кали
де не чути крик потерчат
і світла Божого мало

де на березі діти старі
істуканами з острова Пасха
коротають самотність і вік
їх навіть не бачить НАСА
а ріки все течуть з-під повік
мов молитва до іконостаса

де Дніпро Дністер Дунай і Десна
перегризлися між собою
за незаймані землі в снах
за прихильність старого Ноя

не сваріться прісноводні мої
все-одно у вас спільні гени
це лиш я у чужій стороні
виглядаю зграю риб із Лени
Олена ПАШУК
***********************************















місце впадіння річки Спринька, Блажівка і утворення річкиЧерхавка


1 коментар: